Inženýrsko-geologický průzkum a geotechnický průzkum jsou v podstatě pojmy, které znamenají totéž. V technické stavařské praxi se spíše používá pojem geotechnický průzkum a v geologické praxi inženýrsko-geologický průzkum.
Geotechnický průzkum provádíme za účelem posouzení základových poměrů pro nejrůznější stavby – rodinné domy, dopravní stavby a průmyslové stavby. Ke geotechnickým průzkumům využíváme všechny dostupné technicko-průzkumné práce.
Ručně kopané sondy používáme v těžko přístupných prostorách, např. při ověřování způsobu založení a základových poměrů ve sklepích budov. Strojně kopané sondy používáme pro geotechnický průzkum s hloubkovým dosahem do 5 m v takových podmínkách, kdy jsou místa pro sondy přístupná pro rypadlo a nevadí sonda o větší ploše. V uzavřených a stísněných prostorech používáme moderní úzkoprofilovou jádrovou sondáž, prováděnou pneumaticko-nárazovou technikou. Hloubkový dosah této technologie je cca 10 m. Výhodou této technologie je to, že se na místa sond dá přenášet ručně.
Stejnou soupravou jako je úzkoprofilová sondáž, je prováděn rovněž dynamická penetrace, lehká a střední.
Pro inženýrsko-geologické průzkumy s větším hloubkovým dosahem nebo větším plošným rozsahem používáme klasické jádrové vrtání nasucho tvrdokovovou korunkou.
Při provádění geotechnických průzkumu provádíme odběry vzorků zemin, hornin a podzemní vody, které jsou zpracovávány v partnerské laboratoři mechaniky zemin Gematest s.r.o.
Inženýrsko-geologické nebo geotechnické průzkumy mohou být spojeny s ostatními geologickými a vodohospodářsko-projekčními službami, jako jsou hydrogeologický průzkumnebo hydrogeologický posudek pro studnu, vrty pro tepelné čerpadlo, zásak dešťových vod, projekt studny, projekt vrtů pro tepelné čerpadlo nebo projekt čistírny odpadních vod.
Grafický výstup IG průzkumu pro rodinný dům

Statická zatěžovací zkouška


Grafický výstup IG průzkumu pro rozsáhlou průmyslovou zónu

Geologický a technický profil průzkumného vrtu